Зі спогадів Северина Даниловича

«Справою створення окремої радикальної партії займалися Франко й Павлик… Нарешті скликали вони в порозумінні з Драгомановим… до Львова перший з’їзд радикалів, який по тридневих нарадах ухвалив програму Русько-української радикальної партії.»

Проаналізуйте історичне джерело та дайте йому оцінку

«Справою створення окремої радикальної партії займалися Франко й Павлик… Нарешті скликали вони в порозумінні з Драгомановим… до Львова перший з’їзд радикалів, який по тридневих нарадах ухвалив програму Русько-української радикальної партії. На ці закладини Української радикальної партії, скликані як збори, на приватні запрошення прибуло кількадесят молодих людей, переважно студентів університету або таких, що недавно закінчили університет. Довгий час велася широка дискусія про те, на якій ідейній основі має бути збудована програма нової партії. Суперечки точилися про те, яку позицію має обстоювати партія щодо суспільного питання. Багато було за тим, щоб створити чисто соціалістичну партію з програмою, основаною на класовій боротьбі працюючого пролетаріату проти капіталу, отже, — щоб прийняти соціалістичну програму

робітничих партій Європи. Я доводив, що наша програма мусить бути іншою, бо наш народ — це маса дрібних малоземельних рільників, і мусить мати передовсім на увазі те, що треба для їх суспільного й культурного піднесення… Ту мою думку підтримали Франко і Павлик. Остаточно збори згодилися на таку будову партійної програми, щоб в ній було зазначене наше стремління до здійснення ідей соціалізму, якою наш український мужик, дрібний власник землі, має доходити до остаточної цілі вселюдського розвитку… Перша програма української радикальної партії була оголошена у видаваному Франком і Павликом часописі «Народ», з підписами — моїм, Івана Франка, Михайла Павлика, Євгена Левицького і Романа Яросевича як членів першої головної управи Русько-української радикальної партії в Галичині, її поява справила всюди велике враження не лише між українцями. Це була перша спроба розв’язання питання дрібного рільництва і дусі соціалізму …»

Відповідь:

Данилович Северин публіцист, громадсько-культурний і політичний діяч. Був одним із засновників (1890 р.) та активних діячів (з 1898 р. — в складі головної управи) селянської української радикальної партії.

На початку 20-х рр. — один із засновників і керівників пропольського селянського союзу, його друкованого органу «Рідний край» (1920-1929). Разом з М.Яцковим та С.Твердохлібом проводив угодову акцію на користь Польщі, за що був виключений з УРП, осуджений селянами

Запись опубликована в рубрике Завдання з розгорнутою відповіддю. Добавьте в закладки постоянную ссылку.