«Відлига» (1953-1964 рр.)

«Відлига» 

«Відлига» — це назва періоду перебування М.Хрущова при владі в СРСР (1954-1964), що характеризувався політикою десталінізації, політичною реабілітацією і непослідовністю реформ.

Волюнтаризм — соціально-політична діяльність, що характеризується суб’єктивними бажаннями, рішеннями окремих осіб чи груп осіб.

5 березня 1953 р. помирає Й.Сталін.

Альтернативні програми розвитку СРСР після смерті Сталіна

“Програма” Л.Берії  “Програма” Г.Маленкова “Програма” М.Хрущова

Голова МВС

Голова ради  міністрів

Секретар ЦК КПРС

Виступав проти культу особи Сталіна.Припинив видання повного зібрання творів Сталіна.Амністія 1184264 чол.Припинено “справу лікарів”.Ставив під сумнів ефективність колгоспної системи.Обмеження асигнувань на воєнно-промисловий комплекс.Повернення до політики “коренізації” в Україні, Білорусії, Литві.Виступи до порозуміння з лідерами національно-визвольних рухів у західних районах СРСР.Зменшення ролі партійних органів.

Виступав до об`єднання ФРН і НДР. Нормалізацію відносин з Югославією.

Виступав проти культу особи Сталіна, за лібералізацію існуючого режиму.Виступав за колективне керівництво, хоча фактично володів необмеженою владоюЗапропонував реабілітувати незаконно репресованих.Пропонував звернути увагу на розвиток легкої, харчової промисловості і сільського господарства.Виступав за інтенсифікацію виробництва.Зменшення ролі партійних органів.У зовнішній політиці виступав з ідеєю недопущення світової війни в умовах існування ядерної зброї. Виступав проти культу особи Сталіна, за лібералізацію існуючого режиму.Реабілітація незаконно репресованих у тому числі і репресованих народів.Розширення прав союзних республік.Децентралізація управління економікою.Курс на розгорнуте будівництво комунізму.Зміцнення партійного апарату. Повне зрощення партійного і державного апаратів.Скорочення армії.Зняття міжнародної напруги.Підтримка національно-визвольних рухів в усіх країнах світу, що знаходяться в колоніальній залежності.

СССР_Відлига

 

«Відлига»            1953 – 1964 рр.

СССР_Хрущев

М С Хрущов    (1894 – 1971  рр.)

СССР_Відлига2СССР_Відлига3

СССР_Відлига4

Нове керівництво на чолі з Хрущовим розпочало лібералізацію та реабілітацію політв’язнів, ліквідовано систему ГУЛАГу. У лютому 1956 р. Хрущов на ХХ з’їзді партії виступив з доповіддю, в якій розвінчав культ особи Сталіна, який було ідентифіковано як «деформацію соціалізму», Перший секретар закликав відкинути сталінізм і повернутись до ідей Леніна. Вже 30 червня 1956 р. було опубліковано постанову «Про подолання культу особи та його наслідків». Антисталінський курс Хрущова зустрів опір «старої гвардії», в 1957 р. проти Першого секретаря виступили Г. Маленков, В. Молотов, Л. Каганович, але завдяки міністру оборони Жукову, Хрущов вивів своїх опонентів зі складу ЦК, вони втратили вплив на державні справи, але залишились живими.

СССР_Відлига5

СССР_Відлига6

Вражаючими були досягнення СРСР у галузі науки та техніки. 4 жовтня 1957 р. був запущений перший штучний супутник Землі, а 5 грудня спущено на воду перший у світі атомний криголам «Ленін». Створено найпотужніший у світі синхрофазотрон. Науковці НДІ конструкторсько-технологічного інституту надтвердих матеріалів АН УРСР уперше у світі створили штучні алмази12 квітня 1961 р. космонавт Юрій Гагарін на космічному кораблі «Восток-1» уперше у світі облетів земну кулю.

Найбільший успіх мали реформи в соціальній сфері, що сприяло реальному  підвищенню життєвого рівня трудящих.
Зокрема в країні було:

  • збільшено капіталовкладення в житлове будівництво, запроваджено панельне та блочне будівництво;
  • проведено пенсійну реформу 1956 p., яка забезпечила зростання доходів пенсіонерів у 2 рази, інвалідів – у 1,5 раза;
  • знижено пенсійний вік для жінок до 55 років, для чоловіків до 60 років;
  • з 1964 р. колгоспники отримали право на щорічну відпустку та пенсійне забезпечення.

СССР_Відлига7

СССР_Відлига8

СССР_Відлига9

 

СССР_Відлига10

 

14 жовтня 1964 р.

Пленум ЦК КПРС

Н. Ігнатов, Л. Брежнев, М. Суслов, В. Семичастный, О. Косигін  проти  М. Хрущова

Зняття  М. Хрущова  з посади

Перший секретарь ЦК КПРС —  Л. Брежнев  

Голова Ради міністрів СРСР – О. Косигін

Голова Президії ВР СРСР – А. Микоян  — М. Подгорний

Никита Хрущев

Политические процессы в период оттепели

Реформы Никиты Хрущева

Внешняя политика в период оттепели

Культура в 1950-1980-х гг.

Запись опубликована в рубрике Страницы Советской истории (СССР). Добавьте в закладки постоянную ссылку.