1. Якими цифрами позначено губернії, утворені на землях колишньої Гетьманщини та Слобожанщини?
А 1, 2, 5 Б 1, 3, 4 В 2,3, 5 Г 2,4, 5
Правильна відповідь: А
2. Укажіть комбінацію цифр, яка відповідає послідовності подій
1 Ліквідація полкового устрою на Слобожанщині (1765 р.)
2 Приєднання Правобережної України до Росії за Другим поділом Речі Посполитої (1793 р.)
3 Закріпачення царським урядом селян Лівобережної та Слобідської України (1783 р.)
4 Остаточна ліквідація царським урядом Запорізької Січі (1775 р.)
А 1,4,3,2 Б 1,4, 2, 3 В 3,4,1,2 Г 4, 3, 1. 2
Правильна відповідь: А
3. Автором якої з картин є Тарас Шевченко?
А – «Катерина» Т. Шевченко (1842р.)
Б – Портрет княжни Ганни Гагаріної та Варвари Гагаріної . В. Боровиковский
В – «Ворожіння» М. Пиноненко (1888р.)
Г – «Дівчина з Поділля» В. Тропінін (1804-07рр.)
А Б В Г
Правильна відповідь: А
4. У якому році російський імператор ухвалив указ, уривок з якого наведено?
«Не допускати ввозу в межі імперії… яких би то не було книг і брошур, що видаються за кордоном на малоруському наріччі; друкування й виданим к імперії оригінальних творів і перекладів на тому ж наріччі заборонити, за винятком тільки: а) історичних документів і пам’яток і б) творів красного письменства… заборонити також різні сценічні вистави іі читання на малоруському наріччі, а також і друкування на ньому текстів до музикальних нот; припинити видання газети «Київський Телеграф»»
А 1861р. Б 1863 р. В 1876 р. Г 1890 р.
(Емський указ. Олександр ІІ)
Правильна відповідь: В
5. Яке твердження характеризує діяльність Головної руської ради 1848-1849 pp.? (с.124-126)
А Заснування греко-католицької духовної семінарії у Львові (1783 р.)
Б Скликання з’їзду діячів науки й культури — «Собору руських учених» (19.10.1848р.)
В Видання першого українського журналу «Основа» (Санкт-Петербург 1861-1862 рр.)
Г Реорганізація єзуїтської академії у Львові (на університет, 1784 р.)
Правильна відповідь: Б
6. Якими були напрямки діяльності Кирило-Мефодіївського братства? (1846–1847 рр.)
1 Написання наукових праць, виступи з лекціями в навчальних закладах Києва
2 Ввезення з-за кордону й поширення нелегальної революційної літератури
3 Збір коштів на відкриття народних шкіл та видання нових книжок
4 Підготовка до збройного повстання в Україні
5 Видання українськомовної щоденної газети для селян та робітників
А 1, 2 Б 1,3 В 2, 4 Г 3, 5
Правильна відповідь: Б
7. У яких твердженнях ідеться про гетьмана Івана Мазепу?
1. Організував повстання на ПРавобережжі 1702 — 1704 рр. задля об’єднання з Гетьманщиною (С. Палій)
2. Переніс гетьманську резиденцію з Батурина до Глухова (І. Скоропадський)
3 Ініціював будівництво нових та відновлення давніх храмів
4 Перший з гетьманів після зміщення з посади ув’язнений і засланий до Сибіру (Д. Многогрешний)
5 Усвідомивши небезпеку перебування Гетьманщини в складі Росії, уклав союз зі шведами й повстав проти Московської держави
А 1, 5 Б 2,4 В 3, 5 Г 4, 5
Правильна відповідь: В
8. З якого твору наведено уривок?
«… Коли ж поляни жили осібно й володіли родами своїми, то було між них три брати: одному ім’я Кий, а другому — Щек, а третьому — Хорив, і сестра їх — Либідь. І сидів Кий на горі, де нині узвіз Боричів, а Щек сидів на горі, яка нині зветься Щекавицею, а Хорив — на третій горі, од чого й прозвалася вона Хоривицею. Зробили вони городок і на честь брата їх найстаршого назвали його Києвом. І був довкола города ліс і бір великий, і ловили вони тут звірину. Були ж вони мужами мудрими й тямущими і називалися полянами. Од них ото є поляни в Києві й до сьогодні».
1113 р. «Повість минулих літ», Нестор-літописець
9. З відомих вам наслідків Кревської унії 1385 р. для України запишіть дна
- Прийняття литовцями католицизму початок насадження католицизму на українських землях
- Приєднання до Польщі Литовського князівства
- Повернення до Польщі захоплених у неї земель
- Українські землі осталися в складі Великого князівства Литовського. Ліквідація Вітовтом удільних руських князіств іх метою зміцнити політичну єдність Великого князівства Литовського
- 10. Проаналізуйте уривок з твору та дайте йому оцінку
З твору вірменина Іоаннеса Кам’янецького
«У шістнадцятий день серпня нечестивий султан турецький Осман підійшов до Хотина з незліченним кінним і пішим військом, що перевищувало християнські сили у десятки разів, і зупинився на відстані однієї милі від поляків. Розбили строкаті намети й покрили ними все поле. Вони підвезли страшні гармати, числом до трьохсот. Чотирнадцять із них були настільки великі, що двадцять волів ледь їх тягли. Інші ж були менші. У суботу, 18 серпня, турецьке військо напало на польський табір, на ту частину, де були козаки. І почали палити з гармат і рушниць, і так до вечора, але нікому не завдали шкоди. А оскільки козаче плем’я відрізняється великими пізнаннями у військовій справі і хитрістю, то вони вийшли не раніше, ніж наступив вечір, а ворог стомився від постійних перебіжок. А в дев’ятнадцятій годині войовничі козаки об’єдналися й, перехрестившись, почали бити чужинців, поки ті не витримали й, повернувши назад, почали тікати А козаки, переслідуючи їх, били нещадно… Але день закінчувався, вони з перемогою повернулися назад, взявши здобич і притягши дві чудові гармати. І такими сміливими подвигами вирізнилося в цей день козацькі військо, що жах охопив всіх язичників, і навіть сам султан Осман із сановниками впав у страх, він чимало шкодував, оплакуючи загибель незліченних знатних магометан… У ці дні переможний і христолюбивий князь Владислав почав щедро обдаровувати знатних і лицарів за їх ревну й віддану службу».
Відповідь:
1621 р. Хотинська битва, під час якої козацькі війська на чолі з Петром Конашевичем-Сагайдачним зупинили похід турецької армії на Річ Посполиту
Наведений уривок з «Історії Хотинської війни» ИОАННЕСА КАМЕНЕЦКОГО. Іоаннес Кам’янецький, освічений представник вірменської колонії в Кам’янець-Подільську. Описувані в ньому події відбулися у вересні 1621 р., під час польсько-турецької війни. Король Речі Посполитої звернувся за допомогою до українського козацтва, і гетьман П. Сагайдачний привів під Хотин 40 тисяч запорізьких козаків.
Вірменські колонії в Україні з’являються в ХІІІ-ХІV ст., коли Вірменія потерпала від нападів монгол, арабів, іранців. Вірмени брали активну участь в економічному і політичному житті країни, що надала їм притулок, зокрема у боротьбі проти Османської імперії. Тому симпатії автора належать козацькому війську. Із захопленням він описує мужність козаків, їх пізнання у військовій справі, витривалість, жах, який вони наводили на турків. В своем сочинении Иоаннес подробно изложил события Хотинской войны с начала военных действий до перемирия и ухода неприятельского войска. Последняя глава посвящена убийству Османа II, которое произошло в Константинополе в 1622 г.
Цінність наведеного документу як історичного джерела полягає втому, що він є свідченням сучасника подій, людини освіченої, в розпорядженні якої знаходились також інші історичні хроніки.
Армянские источники, в частности, могут быть использованы при изучении польско-турецких, польско-русских, польско-украинских, русско-турецких отношений.