Зі спогадів І. Тобілевича

«Хто не знає цієї праматері нашого народного театру! 80 літ “Наталку” грають на сцені, 80 літ вона молода, приятна і мила серцеві кожного освіченого і неосвіченого слухача…»

Проаналізуйте історичне джерело та дайте йому оцінку

«Хто не знає цієї праматері нашого народного театру! 80 літ «Наталку» грають на сцені, 80 літ вона молода, приятна і мила серцеві кожного освіченого і неосвіченого слухача… 80 літ!.. Мало не століття «Наталку» виставляють на сцені і любителі, і актори; я сам 83 роки слухаю «Наталку» на сцені і навіть належу до виконавців одного  з дійових людей цієї славної п’єси — возного, то як же  я можу промовчати, щоб не сказати кілька слів в такий час, коли вдячна полтавська громада святкує столітній ювілей першого малоруського драматурга.

Багато води утекло в море забуття; протягом такого довгого часу тисячі драматичних п’єс спочивають вічним сном, забуті навіки, а «Наталку» вивчили напам’ять мало не. всі слухачі, і часто мені при ходилось чути, як в театрі, перше ніж актор скаже слова із своєї ролі, хто-небудь нервово йому проказує далі, ніби суфлірує!.. Здавалось би й «Наталці» пора спочить, а вона невгамовно лунає на сцені дивно милими піснями і буде лунать довго, довго, бо вона ще жде свого справжнього слухача — селянина, для котрого й написана…

«Наталку» грали все частіше і частіше. Звичайно, що ні любителі, ні поодинокі актори в різних трупах не могли дать такого ансамблю, яким сяяла славна трупа М. П. Старицького вже у 80-х роках! М. К. Садовська — Наталка. Кращої не було й нема; знамениті нині артисти-художники Кропивницький — виборний; Саксаганський — возний; Садовський — бурлака Микола — задовольняли самих суворих критиків. Садовський витворив Миколу-бурлаку в реальний тин, поставив його наравні з возним і виборним і дав такий викінчений зразок, по котрому нині всі сучасні актори грають.

В чім же ця сила п’єси , в чім її чаруюча души краса ? В простоті, в правді і, найголовніше, — в любові автора до свого народу, в любові, котра із серця Івана Петровича Котляревського перейшла на його твір !»

Відповідь:

Тобілевичі

Відомий український рід театральних діячів другої половини ХІХ — першої половини ХХ ст. Представниками роду Тобілевичів були П.Саксаганський, М.Садовського, І.Карпенко-Карого, М.Садовська-Барілотті

Наталка Полтавка — п’єса, написана Іваном Петровичем Котляревським у 1819 році під впливом української вертепної, шкільної драми, інтермедій 18 століття.

«Наталка Полтавка» — соціально-побутова драма, глибоко національна характерами й естетичною формою, перший твір нової української драматургії

Запись опубликована в рубрике Завдання з розгорнутою відповіддю. Добавьте в закладки постоянную ссылку.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *