Революції 1848-1849 рр. в Європі. «Весна народів»

Революції 1848 – 1849 рр. в Європі

«Весна народів»

Європейські революції 1848-1849 (Весна народів) — загальне найменування революційних рухів, що виявилися у формі непокори владі, збройних повстаннях, декларування нової державності в європейських країнах в середині XIX століття.

У 1848-1849 рр. у країнах Західної і Центральної Європи спалахнули нові буржуазні революції. Вони охопили Францію, Німеччину, багатонаціональну Австрійську імперію та італійські держави. Ніколи ще Європа не бачила такого розмаху народних виступів, подібного піднесення національно-визвольної боротьби поневолених народів. Хоча у різних країнах гострота боротьби та перебіг подій були не однаковими, для сучасників було цілком очевидно, що революція набула загальноєвропейського масштабу.

У цей час в Європі ще панували феодально-абсолютистські порядки, а соціальне гноблення тісно перепліталося з національним. Під час революції злилися воєдино боротьба різних верств проти феодально-абсолютистських установ, за демократизацію суспільного ладу, виступи робітників і повстання селян, національно-визвольна боротьба народів і могутній об’єднавчий рух у Німеччині та Італії.

Початок революційного вибуху прискорили неврожайні роки і голод 1845-1847 рр., економічна криза, що охопила в цей час відразу декілька країн.

Спалахнули відразу в декількох державах руху носили …  характер

 • антифеодальний
 • національно-визвольний

Учасники виступів декларували вимоги

 • демократизації суспільного життя; в залежності від місцевих умов вони також Висували гасла
 • національного об’єднання (Німеччина, Італія)
 • виділення з існували держав (Угорщина).

 Великобританія, Королівство Нідерландів, Швейцарія і Російська імперія (включаючи Царство Польське) і Османська імперія були єдиними великими європейськими державами, які пройшли через цей період без громадянської революції.

Після  ознайомлення з темою учні  повинні знати:

 • показувати на карті держави, охоплені революційні подіями 1848–1849 рр.,
 • називати держави, які брали участь у придушенні революції 1848–1849 рр.;
 • аналізувати причини революції 1848–1849 рр.;
 • розкривати особливості, характер, хід, причини поразок і наслідки революції в європейських країнах у 1848–1849 рр.

Основні поняття: «Друга республіка», «Друга імперія», «фінансова аристократія», «бонапартизм», «лібералізм», «імперська Конституція», «рейхстаг».

Історичні діячі: Луї Філіпп, Л-Е. Кавеньяк, Наполеон III, Фрідріх Вільгельм IV, Дж. Гарібальді, Франц-Йосиф І, Л. Кошут.

Основні події:

 • 25 лютого 1848 р. — проголошення республіки у Франції;
 • січень–лютий 1848 р. — початок революції в Італії;
 • 13–15 березня 1848 р. — народне повстання у Відні;
 • 14–18 березня 1848 р. — народне повстання в Берліні;
 • червень 1848 р. — повстання робітників у Парижі;
 • 2 грудня 1851 р. — державний переворот Луї Бонапарта;
 • 1852–1870 рр. — Друга імперія у Франції.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Революції 1848-1849 років у Європі завершилися поразкою. Лютнева революція 1848 р. у Франції позбавила влади короля Луї-Філіппа, але не призвела до встановлення міцної республіки. У Німеччині, Австрії та Італії національні рухи не змогли досягти поставленої мети. Проте, незважаючи на це, революції не минули безслідно. Чимало революційних завоювань у тій чи іншій формі збереглися. Конституційний устрій у державах Європи став правилом, а не виключенням. У більшості європейських країн було остаточно ліквідовано давні феодальні повинності селян.

Правлячим колам держав Європи після поразки революцій не вдалося відновити старі порядки. Революції показали неможливість продовження політики Священного союзу. Окремі монархи стали пристосовувати ідеї національно-визвольних рухів до своїх інтересів.

Революції 1848–1849 pp. дали поштовх формуванню лібералізму, привели до структурних змін у системі управління держав, сприяючи переходу до конституційних норм життя суспільства.

Весна народов 1848 -1849


«Весна народів» 1848 р.

Революція в Угорщині 1848-1849

 

Запись опубликована в рубрике Сторінки Європейської історії (XIX ст). Добавьте в закладки постоянную ссылку.