Правобережна Україна (1686 — 1795 рр.)

Ukraine-Pravoberezzhya.png

ПРАВОБЕРЕЖНА УКРАЇНА

За часів Руїни територія Правобережної України була поділена між Річчю  Посполитою та Османською імперією

За Бахчисарайським миром 1681 р. між Османською імперією і  Московським царством  Туреччина отримала Південну Київщину, Брацлавщину і Поділля.

За Вічним миром 1686 р.  між Польшею і Московським царством Річ Посполита підтвердила право власності на Північну Київщину, Галичину і Волинь.

У 1684 р. Яном ІІІ Собеським було відновлене Військо Запорозьке, очолюване Андрієм Могилою. Чотири полки (Богуславський, Корсунський, Брацлавський, Білоцерківський), 2 тис. реєстр.

На турецькій частині Правобережжя було обрано гетьман Теодор Сулименко (1684 р.),  якого визнав султан. Боротьба між гетьманами закінчилася перемогою А. Могилою і стратою його суперника.

З 1699 р. вся територія Правобережжя відійшла Речі Посполитій (Карловицький конгрес — 1698-1699 рр. – мирний договір між «Священною Лігою» (Польща, Росія, Венеція, Австрія) та Туреччиною.)

В   1699 році польський сейм прийняв рішення про ліквідацію козацтва на підпольській Україні.

Повстання Семена Палія 1702 — 1704 рр.

Палія повстання 1702-04 - leksika.com.ua

У результаті у 1702 р. спалахнуло повстання за відновлення козацького стану. Повстання очолив фастівський полковник С. Палій разом із С. Самусем та З. Іскрою. Повстання охопило Київщину, Брацлавщину, Поділля та Волинь.   Восени повстанці захопили Білу Церкву, Немирів, Бердичів, Бар та інші міста. Для придушення повстання поляки попросили допомоги у росіян.

В 1703 р. польські війська, здолавши опір українських повстанців, установили контроль над Поділлям та Брацлавщиною, але Київщина залишалася під владою повстанців.

В 1704 р. гетьман  Іван Мазепе з українським військом перейшов на Правобережжя і встановив контроль над Київщиною та сусідніми територіями.

Карта_Палій

Після зайняття військами Іван Мазепи Правобережжя Семен Палій, прагнучи зберегти свій вплив на Правобережжі, намагався проводити власну політику та робив спроби підбурити проти гетьмана Запоріжжя. Це занепокоїло Івана Мазепу, який, намагаючись не допустити анархії в краю, наказав у липні 1704 р. заарештувати фастівського полковника. Майже рік перебував славетний козацький полковник у батуринській в’язниці.

В  1705 р. за наказом  російського царя Петра І Семен  Палій був засланий до  Сибиру, в Тобольськ.

Проте після переходу  І. Мазепи  на бік шведів, С. Палій був звільнений і у 1709 р. призначений Білоцерківський полковником. Він брав участь у Полтавській битві на боці росіян, сподіваючись особисто вбити І. Мазепу. Помер С. Палій у січні 1710 р.

Після смерті І. Мазепи та поразки П.Орлика система міжнародних договорів 1711-1724 рр. остаточно визнала права Польщі на володіння Правобережжям.

ПРАВОБЕРЕЖНА УКРАЇНА В ХVIII ст.

система міжнародних договорів 1711-1724 рр. остаточно визнала права Польщі на володіння Правобережжям

Територія Правобережжя після Північної війни збезлюділа. Щоб залучити селян польські магнати пропонували українським їм селитися, обіцяючи звільнення від панщини на 15 — 20 років. Верховної влади тут не мав ніхто. Правили польські магнати й шляхтичі, кожний у своєму маєтку.

У 30-х рр. ХVIII ст. на Правобережжі розгорнувся масовий рух повсталих українських селян проти польського панування – гайдамацький рух. Були три хвилі гайдамацького руху.

  • Перше повстання гайдамаків відбулося у 1734 р. під керівництвом сотника Верлана.
  • Друга хвиля гайдамацького руху була в 1750 р.

Слово «гайдамак» тюрського походження та означає  «грабіжник» (перші згадки – 1715 р.)

Гайдамацький рух – народний рух на Правобережжі проти шляхетського свавілля, утисків православної церкви тощо

  • Але найбільшим проявом гайдамацького руху була Коліївщина у 1768 р. Повсталі обрали собі керівником (гетьманом) Максима Залізняка. Також повсталих очолював уманський сотник Іван Гонта.

Коліївщина була спровокована діяльністю Барської конфедерації, що виникла у 1768 р.

Барська конфедерація – військово-політичне об’єднання польської шляхти, спрямоване на збереження необмежених своїх прав і привілеїв, а також католицької церкви. Барська конфедерація сприяла насильницькому покатоличенню українців та засиллю кріпацтва. Противники короля С.  Потоцького

Карта_Коліївщина

Коліївщина 1768 р.

Під час Коліївщини повсталі масово винищували шляхтичів, католицьких священиків і євреїв («Уманьська різня»). Коліївщина була придушена за допомогою російських військ. М.Залізняк був відправлений у Росію, а І.Гонта жорстоко страчений.

Коліївщина була останнім повстанням українців проти Речі Посполитої

На зразок гайдамацького руху на західній Україні (у Галичині, Буковині та Закарпатті) діяв антифеодальний рух опришків. Там їхні загони називалися «чорними хлопцями». Найбільшого розмаху рух опришків досяг у 1738-1745 рр. під керівництвом Олекси Довбуша.

Слово «опришок» походить від латинського oppressor – знищувач, порушник

ПОДІЛИ ПОЛЬЩІ

(1772 – 1795 рр.)

У результаті постійних повстань Річ Посполита ослабла. Як наслідок її сусіди – Росія, Австрія та Пруссія – провели три поділи Речі Посполитої. Перший поділ стався у 1772 р., за яким до Австрійської імперії відійшла Галичина. Також Австрія у 1775 р. окупувала Буковину, яка до цього перебувала під контролем Туреччини. Під час другого поділу Польщі у 1793 р. до Росії відійшла Правобережна Україна. За третім поділом Польщі Росія заволоділа Західною Волинню. Таким чином, Річ Посполита перестала існувати як окрема держава. Всі її землі поділили між собою Росія, Австрія та Пруссія

             I поділ Польщі (1772 p.)

Назва держави

Територія, яку отримала держава

Росія

Частина Східної Білорусі

Австрія

Східна Галичина

Пруссія

Помор’я (без Гданська)

     II  поділ Польщі (1793 р.)

Росія

Правобережна Україна, Центральна Білорусь

Австрія

Нічого не отримала

Пруссія

Гданськ, значна частина Великої Польщі

          III поділ Польщі (1795 р.)

Росія

Західна Білорусь, Західна Волинь, латвійські та литовські землі

Австрія

Галичина, частина Волині, так звані малопольські землі з Краковом і По­знанню

Пруссія

Основна частина Великої Польщі з Варшавою

В результаті цього Росія контролювала 80 % всієї території України. Закарпаття, Галичину й Буковину захопила імперія династії Габсбургів — Австрія.

Відео:

Повстання С. Палія

Семен Палій

Коліївщина

 

Поділи Речі Посполитої

Запись опубликована в рубрике Конспекти, тести_8кл. Добавьте в закладки постоянную ссылку.