Тип уроку:
- традиційний
Форма проведення уроку:
- пояснення нового матеріалу
Мета уроку:
1) При вивчені теми забезпечити засвоєння учнями основних ії питань:
- Причини об’єднання Італії
- Шляхи об’єднання Італії
- Етапи об’єднання Італії
- Результат об’єднання Італії
2) Продовжити роботу над розвитком у школярів умінь та навиків роботи з підручником.
3) Обучати учнів умінню аналізувати, порівнювати, самостійно робити висновки.
4) Виховувати учнів у дусі національної свідомості та гідності.
Очікувані результати:
Після цього уроку учні зможуть:
- Визначити причини, шляхи, хід та результат об’єднання Італії.
- Пояснювати терміни: «помірковано-ліберальний напрям об’єднання», «революційний напрям об’єднання».
- Розповідять про роль політичних лідерів у зазначений період.
- Встановлювати причино-наслідкові зв’язки.
- Робити логічні висновки.
Наочність та обладнання:
- Презентація «Об’єднання Італії».
- Підручник Я. М. Бердичевського, І. Я. Щупана, Л. В. Морозова «Всесвітня історія. 9 клас».
- Оцінувальни листи.
Основні терміни і поняття уроку, дати, персоналії:
- «Помірковано-ліберальний напрям» — об’єднання Італії під верховенством Сардинського королівства, де формою державного правління була б конституційна монархія.
- «Революційний напрям» — об’єднання Італії в єдину демократичну республіку спираюсь на інтелігенцію,ремісників, робітників, селян .
- «Рісорджіменто» — рух за звільнення з-під австрійського гніту та об’єднання Італії
- Кавур Камілло – граф, італійський політичний і державний діяч, закликав до об’єднання Італії дипломатичним шляхом
- Віктор Еммануїл II – король Італійського королівства
- Мадзіні Джузеппе – італійський революціонер, закликав до об’єднання Італії революційним шляхом
- Гарібальді Джузеппе – італійський революціонер, один із лідерів визвольного руху
- 1859 р. – франко-п’ємонтська-австрійська війна.
- 1860 р. – після плебісциту Флоренція, Парма, Модена приєднуються до П’ємонту
- 1860 р. – входження півдня Італії до П’ємонту
- 17 березня 1861 р. – проголошення Італійського королівства
- 1866 р. — Італо-прусська-австрійська війна
- 1870 р. – Франко-прусська війна
Хід уроку.
Організаційна частина.
- Оголошення теми, мети та форми уроку.
Актуалізація опорних знань учнів.
Бесіда.
- Коли проходив Віденський конгрес ? (Підручник, ст. 60-61)
(Вересень 1814 – червень 1815 рр.)
- Які були рішення Віденського конгресу по відношенню до Італії ? (Підручник, ст. 60-61)
(Італія була розділена , було відновлено Сардинське королівство.
Австрія відновила свою владу у Венеції й Ломбардії )
- Назвіть одне з основних завдань революції 1848 р. в Італії ? (Підручник, ст. 109 -110)
(Знищення державної роздробленості та австрійського гніту.
Створення єдиної національної італійської держави )
Мотивація навчальної діяльності.
17 березня 1861 р. – проголошення створення Італійського королівства, а сьогодні на уроці ми з вами визначимо основні причини, шлях, хід та наслідки об’єднання Італії.
Сприйняття та усвідомлення навчального матеріалу.
У ч и т е л ь. Пригадайте, будь ласка, рішення Віденського конгресу, основні завдання революції 1848 р. і сформулюйте причини об’єднання Італії.
Р о б о т а з п і д р у ч н и к о м.
Протягом 2 хвилин учні опрацьовують текст підручника (ст. 126-128) і готують відповідь на запитання.
(Об’єднуючі ідеї серед населення італійських держав)
- Необхідність економічного об’єднання.
- Окупація частини Італії Австрією.
- Світська влада Папи Римського
- Поширення національно-визвольного руху
- Зовнішні загрози (Франція)
У ч и т е л ь. Створення національної держави ставало потребою усього італійського народу. Питання полягало в тому, яким чином буде здійснено це завдання і в який спосіб відбудеться об’єднання Італії.
Шляхи об’єднання Італії:
- «Республікансько-демократичний» — Дж. Мадзіні («Молода Італія») Дж. Гарібальді, підпільна революційна боротьба, змови, повстання, революції;
- «Помірковано-ліберальний» — К. Кавур («Італійське національне товариство», реформаторський шлях
У ході пояснення вчителі й роботи з підручником (ст.128-132) заповните таблицю й дайте відповідь на питання:»Як відбулося об’єднання Італії ?»
Об’єднання Італії
Дата
|
Подія
|
Наслідки
|
1859 р.
1859 р.
1860 р.
17 березня 1861р
1866 р.
Вересень 1870 р
|
Франко-п’ємонтсько-австрійська війна Повстання у Флоренції, Пармі та Модені Повстання в Палермо. Експедиція Дж. Гарібальді до Сицилії та Неаполю Проголошення єдиного Італійського королівства
Італо-пруссько-австрійська війна
Поразка Франції у війні з Пруссією. |
П’ємонт отримає Ломбардію
Після плебісциту (1860 р.) Флоренція, Парма та Модена приєднуються до П’ємонту Плебісцит на півдні Італії – входження півдня Італії до П’ємонту Королем став Віктор Еммануїл II
Поразка Австрії. Передача Венеції Італії
Відкликання французького гарнізону Риму. Рим – столиця королівства Італії |
(«Зверху» + «знизу»)
Таким чином, у ході об’єднання Італії, у Європі з’явилася Об’єднано королівство Італія.
Проблемно питання теми :
- Виявити загальне і різницю в процесі об’єднання Німеччини та Італії.
Німеччина І т а л і я
“Зверху”
під керівництвом
Пруссії та П’ємонту
“Залізом і кров’ю” “Знизу” (Гарібальді)
Зовнішній фактор
(Франція, Пруссія)
Узагальнення та систематизація знань
У ч и т е л ь. Сьогодні на уроці ми розібрали процес об’єднання Італії.
Давайте повторимо основні моменти теми:
- Розкрийте причини об’єднання Італії. (Єдність для розвитку Італії)
- Яким шляхом відбулося об’єднання Італії ? («Зверху» + «знизу»)
- Хто об’єднав Італію ? (П’ємонт)
- Результат об’єднання Італії (Італійське королівство)
Домашнє завдання.
- Всесвітня історія. 9 клас, ст. 126 – 134 (опрацювати, усне).
Тестові завдання.
Виберіть правильний варіант відповіді:
1. Яка з держав відіграла вирішальну роль в об’єднанні Італії:
А) Парма
Б) Модена
В) П’ємонт
Г) Сицилія
2. Першим кроком до об’єднання італійських земель була війна проти :
А) Франції
Б) Австрії
В) Пруссії
Г) Сицилії
3. Кому належать наступні слова: «Я докладу всі зусилля, аби перешкодити італійському руху стати революційним… .»
А) Дж. Мадзіні
Б) Віктору Еммануїлу II
В) Дж. Гарібальді
Г) К. Кавуру
4. Установіть відповідність:
А) 1859 р. 1. Рим – столиця королівства Італія
Б) 1861 р. 2. Проголошення Італійського королівства
В) 1866 р. 3. Франко-п’ємонтсько-австрійська війна
Г) 1870 р. 4. Звільнення Сицилії та Неаполю
5.Приєднання Венеції до Італійського королівства
5. Визначте послідовність подій:
А) Експедиція «червоної тисячі» під керівництвом Дж. Гарібальді до Сицилії
Б) Призначення прем’єр-міністром П’ємонту К. Кавура
В) Приєднання Папської області до Італійського королівства
Г) Союз Франції та П’ємонту проти Австрії
Презентація:
Відео:
Джузеппе Гарибальди
Объединение Италии