Галицько-Волинське князівство
У 6 – 9 ст. на землях сучасних Галичини і Волині існували потужні родоплемінні союзи: дуліби, бужани, уличі, білі хорвати, волиняни.
Землі Галичини і Волині були приєднані до Київської Русі в боротьбі з Польщею Володимиром та Ярославом протягом 10 – 11 ст.
На середину 11 ст. землі Галичини і Волині остаточно закріпилися у складі Руської держави. Столицею усіх західноруських земель було місто Володимир, де знаходився княжий престол і єпископія. Київські монархи довгий час утримували ці стратегічно важливі території, уберігаючи їх від дроблення на удільні князівства.
Галицьке князівство
Галицькі землі вибороли собі незалежність наприкінці 11 ст. У 1141- 1152 рр. галицькі землі були об’єднані Володимирком в єдине удільне Галицьке князівство зі столицею в Галичі. За правління сина Володимирка, Ярослава Осмомисла (1153 – 1187), Галицьке князівство розквітло і поставило під свій контроль землі сучасної Молдови і Придунав’я.
1087 – 1089 – боротьба за галицький престол.
1189 — 1199 рр. – правління Володимира Ярославича
Волинське князівство
Волинські землі стають незалежними від Києва в 60-ті рр. 12 ст. Її виділення в окреме князівство розпочав київський князь Ізяслав Мстиславич, внук Володимира Мономаха, який почувався непевно на київському престолі. Його син Мстислав Ізяславович зумів забезпечити Волинь своїй родині, і з того часу Волинська земля розвивалась як незалежне князівство. (Мстиславичі)
Об’єднане Галицько-Волинське князівство
У 1199 – 1205 рр. волинський князь Роман Мстиславович об’єднав Галицьке й Волинське князівства, а також опанував Києвом (у 1202(3) р.) і створив сильну державу із центром у Володимирі. До складу цієї держави входила більшість українських земель. Ця держава перебувала між Дніпром і Карпатами. Літописець називав його самодержцем на Русі. (19.06.1205р. – гибель під Завихостом (Польща)
Після його смерті (1205), використовуючи малолітство його синів підняла голову боярська олігархія. Починається період усобиць у Галицько-Волинському князівстві. «Велика смута» – 40 років. У цей час втрутилися Польща й Угорщина. Боротьбу проти угорсько-польської агресії вели спільно покликаний боярами галицький князь Мстислав Удатний (1221 – 1226 рр.) і молодий князь Данило.
1212 – 1214 рр. – княжіння Владислава Кормильчича, боярина, який оголосив себе князем.
1226 – 1228 рр. – Мстислава Удатного на Поросси
«Збирання … вотчин»
У 1229 р. Данило опанував Волинню, у 1238 р. — Галичиною, а в 1239 р. підкорив собі Київ, де посадив свого воєводу Дмитра (який захищав місто від татар).
У 1238 р. князь Данило Романович розгромив під Дорогочиним німецьких лицарів. Після навали татар, Данило Романович був змушений поїхати в Золоту Орду й визнати свою залежність від Золотої Орди. Однак він готувався до боротьби проти монголо-татар, будував зміцнення на Поділлі, Волині й Київщині, карав тих, хто співробітничав з татарами.
У 1245 р. Данило переміг угорські та польські війська в битві під Ярославлем.
У 1245 — 1246 рр. подорож Данила за ярликом у Золоту Орду.
Данило хотів організувати антитатарську коаліцію (1245р – Християнська ліга = Польща, Угорщина, Литва, Ватикан, Тевтонський орден), у яку намагався залучити папу римського Інокентія 4, угорського короля, польських і литовських князів. Для цього Данило погодився на унію (релігійний союз) і в 1253 р. прийняв від римського папи королівську корону. Однак ідея хрестового походу проти татар не знайшла підтримки. У 1254- 1255 рр. Данило сам відбив набіги татар, (темник Куремса) . Однак після нового набігу під керівництвом баскака (татарський феодал) Бурундая в 1259 р. був змушений визнати владу Орди й зруйнувати укріплення.
Данило проводив політику економічного й культурного розвитку своєї держави. Він побудував такі міста як Львів (названий по ім’ю його сина Лева, перша згадка у 1256 р.), Пагорб, Холм (1237 р.) та інші. Під час усього періоду правління він управляв державою разом зі своїм братом Василем.
Після смерті Данила княжив його син Лев (1264 — 1301), що намагався знайти компроміс із татарами й брав участь у їхніх походах на Польщу. Він розширив границі Галицько-Волинської держави. Він намагався захопити Литву, що привело до розриву з Волинським князівством. У 1270-х рр. Лев переніс столицю держави у Львів, де вона перебувала до 1340 р.
Син Лева — князь Юрій І ( 1301 -1315) знову об’єднав Галицьке й Волинське князівства. Держава Юрія І мала світовий престиж. Самого Юрія І називали «король Руський, Волинський, князь Київський, Володимиро-Волинський, Галицький, Луцький, Дорогочинський » , а константинопольський патріарх Атанасій погодився (1303) на створення Галицької митрополії. Зі смертю Юрія І закінчується період розквіту Галицько-Волинського князівства.
Його сини Лев ІІ і Андрій І ( 1315 — 1323) правили спільно в Галичині й на Волині. Обидва князі загинули, захищаючи свою країну від монголо-татар. Із цими князями закінчується пряма династія по чоловічій лінії Мономаховичів.
Рада бояр вибрала галицьким князем Болеслава. Болеслав, зійшовши на престол, взяв ім’я Юрія ІІ і прийняв православ’я (до цього він був католик). Юрій ІІ Болеслав (1323 — 1340), одружений на дочці великого литовського князя Гедиміна, був у союзі з Литвою й Німеччиною. Він допомагав німецьким колоністам. Сприяв поширенню католицизму. При ньому збільшилося число іноземців при дворі. Це обурило бояр, які отруїли Юрія ІІ (1340).
Смерть Юрія II (1340) поклала кінець незалежності Галицько-Волинського князівства. Почався період боротьби за Галичину і Волинь, який закінчився поневоленням цих земель сусідніми державами. На Волині був визнаний князем Любарт-Дмитро, син литовського князя Гедиміна, а у Галичині реальну владу захопили місцеві олігархи на чолі з боярином Дмитром Дядьком. У 1349 р. польський король Казимир III організував проти Галицько-Волинського князівства великий похід, захопив галицькі землі і розпочав війну з литовцями за волинські. Довготривалий конфлікт між Польщею і Литвою закінчився у 1392 р. тим, що Галичина увійшла до Польського королівства, Волинь — до Великого князівства Литовського. Галицько-Волинське князівство остаточно перестало існувати. Закарпаття опинилося під владою Угорщини й залишалося там до 1918 р. Буковина після розпаду Галицько-Волинського держави була приєднана до Молдавського воєводства, у складі якого вона перебувала до 1774 р.
Значення Галицько-Волинської держави
- Спадкоємниця Київської Русі
- Перша власне Українська держава
- Захист від загарбання та асиміляції східних слов’ян
- Роман Мстиславович (Галицкий) (История государства Российского)
- Роман Мстиславович
- Боротьба за Галицько-Волинське князівство
- Данило Галицький
- Данило та татари
- Данило — король Галицький
Галицько-Волинська держава.
Тест
Виберіть правильний варіант відповіді.
1. Об’єднання Галицького та Волинського князівств відбулося:
А у 1141 р. Б у 1153 р. В у 1187 р. Г у 1199 р.
2. Остаточне приєднання Галичини до Польського королівства відбулося:
А у 1270 р. Б у 1303 р. В у 1323 р. Г у 1387 р.
3. Укажіть ім’я князя, який об’єднав Галицьке і Волинське князівства в єдину державу:
А Ярослав Осмомисл
Б Роман Мстиславич
В Данило Романович
Г Володимирко Романович
4. Коронація Данила Галицького королівською короною відбулася:
А у 1240 р. Б у 1246 р. В у 1253 р. Г у 1259 р.
5. Династія нащадків Данила Галицького припинилась із загибеллю Андрія та Лева ІІ.
А у 1270 р Б у 1303 р. В у 1323 р. Г у 1387 р.
6. Укажіть ім’я князя, за якого Галицьке князівство досягло свого розквіту.
А Мстислав Ізяславич Б Володимирко Васильович
В Роман Мстиславич Г Ярослав Осмомисл
7. Укажіть ім’я галицько-волинського князя, який став першим українським королем.
А Михайло Всеволодович Б Данило Романович
В Олександр Невський Г Юрій ІІ Болеслав
8. Укажіть ім’я останнього галицько-волинського князя.
А Андрій Юрійович Б Любарт Гедимінович В Юрій І Львович Г Юрій ІІ Болеслав
9. Укажіть ім’я князя, за правління якого був заснований Львів.
А Ярослав Осмомисл Б Роман Мстиславич В Данило Романович Г Лев Данилович
10. Укажіть, якого князя літопис називає «державцем усієї Руської землі».
А Всеволода ІІ Ольговича Б Ярослава Осмомисла
В Романа Мстиславича Г Володимира Ярославича
11. Князь Ярослав Осмомисл розпочав своє правління в Галицькій землі:
А у 1084 р. Б у 1141 р. В у 1153 р. Г у 1187 р.
12. Об’єднання Волині й Галичини в одне князівство Романом Мстиславичем відбулося:
А у 1185 р. Б у 1199 р. В у 1201 р. Г у 1238 р.
13. Установіть відповідність між назвою пам’ятки літератури та іменем князя, за правління якого її було складено.
1 «Слово про закон і благодать» 2 «Повість минулих літ»
3 «Ізборник» 4 «Галицько-Волинський літопис»
А Роман Мстиславич Б Володимир Мономах В Данило Галицький
Г Ярослав Мудрий Д Святослав Ярославич
14. Установіть відповідність між іменем князя та подіями, які характеризували його правління.
1 Володимирко Володарович 2 Ярослав Осмомисл
3 Роман Мстиславич 4. Данило Галицький
А боротьба з монгольською навалою
Б боротьба з боярським свавіллям, досягнення Галицьким князівством апогею процвітання
В утворення Галицько-Волинського князівства
Г поділ Галицько-Волинського князівства між Литвою та Польщею
Д об’єднання Галицького князівства
15. Установіть відповідність між іменем князя та роками його правління.
1 Ярослав Мудрий 2 Володимир Мономах 3 Юрій ІІ Болеслав 4 Лев І Данилович
А 980—1015 рр. Б 1019—1054 рр.
В 1113—1125 рр. Г 1264—1301 рр. Д 1325—1340 рр.
16. Установіть відповідність між характеристикою, наведеною в історичному джерелі та іменем князя, якому вона належить.
1 «Був же він князь доблесний і всякими чеснотами був сповнений. За ним же Україна багато потужила»
2 «Високо сидиш ти на своїм золотокованім престолі, підперши гори угорські своїми залізними полками, заступивши королю дорогу, зачинивши ворота на Дунаї»
3 «Був він самодержцем усієї Руської землі, …кидався був на поганих, як той лев, …і переходив землю їх, як той орел, а хоробрий був, як той тур, бо він ревно наслідував предка свого Мономаха»
4 «…Був князем добрим, хоробрим, мудрим, який спорудив городи многі, і церкви поставив, і оздобив їх різноманітними прикрасами, та братолюбством він світився був із братом своїм Васильком»
А Ярослав Осмомисл Б Роман Мстиславич В Володимир Глібович
Г Ігор Святославич Д Данило Романович
17. Установіть відповідність між іменем князя та назвою удільного князівства, у якому він правив.
1 Роман Мстиславич 2 Ігор Святославич
3 Ярослав Осмомисл 4 Володимир Глібович
А Переяславське князівство Б Галицьке князівство В Київське князівство
Г Волинське князівство Д Новгород-Сіверське князівство
18. Установіть відповідність між іменем галицько-волинського князя та характеристикою його правління.
1 Данило Галицький 2 Лев Данилович 3 Андрій Львович 4 Любарт Гедимінович
А останній князь об’єднаного Галицько-Волинського князівства, боротьба Польщі та Литви за Галичину і Волинь
Б боротьба з Литвою за панування на Русі; приєднання частини Закарпаття
В об’єднання Галичини й Волині в єдину державу
Г піднесення Галицько-Волинської держави, боротьба з монгольською навалою
Д останній галицько-волинський князь із династії Романовичів, ослаблення Галицько-Волинського князівства
19. Установіть відповідність між іменем князя та стислою характеристикою його діяльності.
1 Володимир Василькович 2 Лев Данилович 3 Юрій І 4 Юрій ІІ Болеслав
А «король Русі, князь Лодомерії», його держава мала добрі міжнародні відносини, заснував Галицьку митрополію
Б литовський князь, влада якого поширювалася лише на Волинь, розпочав війну з Польщею за Галичину, проте не мав успіху
В багато зробив для розвитку церков і монастирів; Галицько-Волинський літопис називає його великим філософом
Г переніс столицю Галицько-Волинської держави до Львова, приєднав до Галицько-Волинського князівства частину Закарпаття і Люблінську землю
Д на Галицько-Волинський трон був обраний боярами; намагався запровадити католицтво
20. Установіть хронологічну послідовність подій.
А початок правління Ярослава Осмомисла в Галицькому князівстві
Б створення Галицько-Волинської держави
В захоплення Романом Мстиславичем Києва
Г об’єднання Галицького князівства Володимирком Володаровичем
21. Установіть хронологічну послідовність подій історії Київської держави.
А сходження Мстислава Володимировича на великокнязівський престол
Б сходження Володимира Мономаха на великокнязівський престол
В захоплення та розгром Києва князем Андрієм Боголюбським
Г невдалий похід князя Ігоря Святославича проти половців
22. Установіть хронологічну послідовність подій.
А захоплення Києва військами Батия
Б перемога Данила і Василька Романовичів у битві під Ярославом
В перемога Данила та Василька у битві під Дорогочином
Г поїздка Данила Романовича до Золотої Орди
23. Установіть хронологічну послідовність подій історії Галицько-Волинської держави.
А перемога Данила і Василька Романовичів у битві під Ярославом
Б розгром військом Данила Галицького німецьких хрестоносців під містом Дорогочин
В похід війська темника Куремси на Волинь
Г коронація Данила Галицького в Дорогочині
24. Установіть хронологічну послідовність подій історії Галицько-Волинської держави.
А перехід верховної влади до Лева Даниловича
Б проголошення Шварна Даниловича Великим князем Литовським
В перехід верховної влади до Василька Романовича
Г приєднання Мукачева до Галицько-Волинської держави
25. Установіть хронологічну послідовність подій історії Галицько-Волинської держави.
А загибель князів Андрія і Лева ІІ; припинення династії Романовичів
Б утворення Галицької митрополії
В початок правління в Галицько-Волинській державі короля Юрія І
Г початок правління Юрія ІІ Болеслава
26. Установіть хронологічну послідовність подій історії Галицько-Волинської держави.
А похід Романа на Київ
Б об’єднання Волині й Галичини в одне князівство
В перемога Данила Галицького в битві з угорським військом поблизу Ярославля
Г перенесення столиці Галицько-Волинського князівства до Володимира
27. Установіть хронологічну послідовність подій монгольської навали на руські землі.
А облога Холма військами Бурундая Б облога та пограбування монголами Києва
В битва на річці Калці Г похід Куремси на Волинь
28. Установіть хронологічну послідовність подій.
А заснування Львова
Б створення Галицької митрополії
В перенесення столиці Галицько-Волинського князівства до Холма
Г захоплення Польщею Сяноцької землі
Закончить предложения:
29. Столица Галицко-Волынского княжества г…. был основан в …. году князем …
30. Город Львов был основан в …году князем…. и был назван в честь …
31. В … году Великое княжество Литовское захватило ….
32. В… году Королевство Польское захватило …..
О каком событии идет речь ?
33. «Собирание отцовских вотчин» Подтвердите свой ответ фактами
34. «О, хуже беды честь татарская! – пишет летописец, — Данило Романович, бывший князем великим, владевший Русскою землею, Киевом и Владимиром, и Галичем, и другими краями, ныне сидит на коленях и холопом себя называет!»
Робота з картою
35. Установіть відповідність між назвами позначених на карті міст та іменами кнізфв, за правління яких вони були столицями Галицько-Волинської держави
А) Володимир Б) Галич В) Львів Г) Холм
1. Володимир Василькович 2. Данило Романович
3. Роман Мстиславович 4. Юрій Львович
36.